Display-Port.pl - strona poświęcona nowemu standardowi połączeń audio/video - DisplayPort

[ informacje ogólne o standardzie DisplayPort ]   [ specyfikacja techniczna ]   [ gdzie kupić? ]   [ FAQ ]



1. Czy warto kupić urządzenie przesyłające sygnał przez DisplayPort?


Wszystko zależy od tego czy drugie urządzenie z którym je podłączymy będzie również obsługiwać DisplayPort. Na chwilę obecną przejściówki z DisplayPort na np. HDMI nie są zbyt powszechne dlatego też nie polecamy zakupu takiego urządzenia bez uprzedniego posiadania możliwości podłączenia w drugim z naszych urządzeń.

2. Czy DisplayPort jest kompatybilny z HDMI lub DVI?

Tak, jeżeli urządzenie nadające sygnał ma możliwość przełączenia rodzaju sygnału z DisplayPort na HDMI, DVI a nawet VGA to bez problemu będzie to ze sobą współgrać.

3. Co zapewni mi lepszą jakość DisplayPort czy HDMI?

Na to pytanie niestety nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od jakości kabla i wersji standardu, jaki będzie on obsługiwał. W niektórych wypadkach lepsze będzie HDMI a w niektórych DisplayPort. Proszę również zwrócić uwagę jakie rodzaje wtyków posiadamy w naszych urządzeniach. Niekiedy może zdarzyć się tak, że nasze urządzenia , z różnych względów nie są wyposażone w któryś z tych standardów.

4. Jak wyglądają wejścia i kable Display Port?

display port display port

5. Jakie są inne możliwości podłączenia cyfrowego?

HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) jest pierwszym standardem interfejsu umożliwiającego jednoczesną transmisję w pełni cyfrowego, nie skompresowanego obrazu i dźwięku. Najważniejszą cechą opracowanego w latach 2000-2002 interfejsu HDMI jest to, że umożliwia połączenie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami audio/video przy pomocy jednego kabla, zachowując przy tym najwyższą jakość przesyłanego obrazu i dźwięku oraz pełną funkcjonalność wykorzystanych urządzeń, co jednocześnie w znaczący sposób ułatwia okablowanie domowego zestawu audio/video.

  

Więcej o HDMI można przeczytać w artykule o HDMI.

DVI - standard złącza pomiędzy kartą graficzną a monitorem komputera.

Standard "Digital Visual Interface" został zaprojektowany przez grupę Digital Display Working Group (DDWG). Do grupy lobbującej za DVI można zaliczyć wiele firm związanych początkowo z DFP. Mimo że DVI nie zostało zaakceptowane jako standard przez VESA, DVI ma bardzo dobrą perspektywę na przyszłość, ponieważ protokołem przesyłu danych cyfrowych jest również TMDS (PanelLink). W porównaniu z P&D i DFP, które posiadają tylko jeden kanał przesyłowy, DVI zawiera również drugi, co podwaja maksymalne pasmo przenoszenia (pixel rate). Pozwala to na osiągnięcie rozdzielczości ponad 1280x1024 pikseli. Inną zaletą DVI jest fakt, że może być również przenoszony sygnał analogowy. Dzięki temu, w razie potrzeby, mogą być podłączone również starsze monitory CRT.



Złącze DVI występuje w 3 wariantach:

DVI-I - przesyła zarówno dane cyfrowe jak i analogowe. Po zastosowaniu właściwej przejściówki można je połączyć ze zwykłym złączem D-Sub karty graficznej
DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe, zapewnia najwyższą jakość obrazu ze wszystkich złącz typu DVI, jest w pełni kompatybilne z HDMI
DVI-A - przesyła tylko dane analogowe.